• Ostim Mahallesi 2239/1 Sokak No: 5/4 İvedik OSGB Yenimahalle / ANKARA

ÇATI ÜSTÜ GES

ÇATI ÜSTÜ GES

Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali Nedir?

Yeni çıkan yasaya göre ev, işyeri ve apartman çatılarında güneş enerjisi sistemleri kurulabilecek ve elektrik üretilebilecek. Üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası ise devlete satılabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun çıkardığı yönetmelikle 10 KW ve altındaki güçte çatı üstü güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu kolaylaştırıldı. Eğer çatıda sistemin kurulması için uygun boş alan varsa sistem kurulur ve aboneler kendi elektriklerini kendileri üretir. Üretim fazlalarını da devlete satarak kazanç elde edebilir. Üstelik son çıkarılan torba yasayla, konutların cephe ve çatılarında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan elektrik üretimi vergiden de muaf tutulacak. Ancak üretim tesisinin kurulum gücünün 10 kilovatı geçmemesi gerekir. Kendi enerjisini üretip satanların belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme yükümlülükleri de olmayacaktır.

 

Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali Nasıl Kuruluyor?

Çatı üstü güneş enerji santrali için profesyonel firmalar çatıda keşif çalışması yapar, sistemin kurulacağı alanın büyüklüğünü, gölge durumlarını, çatının taşıma kapasitesini ve çatının yönünü belirleyerek uygun çözümleri hazırlar ve hangi teknikle montaj yapılacağını tespit eder. Özel aparatlar ve tekniklerle kurulan santral, yıllarca hava şartlarından etkilenmeden sağlam kalır ve enerji üretimi için kullanılır. AFA Enerji olarak bu konuda sektörün en iyileri ile partnerlik yapmaya çalışıyor ve kurulan santrallerde enerji üretiminin en verimli ve uygun şekilde yapılmasından emin oluyoruz. Ayrıca santral kurulumunda bina estetiğini de göz önüne alınması ve bina estetiğine şıklık kazandıran projeler olması için gayret gösterilmesine dikkat ediyoruz Çatı üstü güneş enerjisi santrali sayesinde elektrik giderleriniz sıfırlanabileceği gibi ürettiğiniz elektriği satarak ek kazanç da elde ediyorsunuz. En önemlisi de çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sunuyorsunuz.

 

Bilindiği gibi kömür, doğalgaz, petrol gibi fosil atıklarla elde edilen enerjiler çevre kirliliği yaratıyor. Küresel ısınmanın en önemli sebeplerinden biri fosil atık kaynaklarından enerji elde edilmesidir. Bu kaynaklar ayrıca tükenebilir kaynaklardır. Uzmanlara göre 50 yıl gibi bir sürede yenilenemez enerji kaynakları tükenecektir. Bu nedenle özellikle gelişmiş ülkeler hızla yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji elde etmeye başlamıştır. Güneş, rüzgâr, su, dalga gibi yenilenebilir enerji kaynakları tükenmez. Ayırca temizdir ve doğaldır. Çatı üstü güneş enerji sistemleri ile enerji elde edilmesi en ekonomik uygulamadır. Bu nedenle tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde de devlet bu sistemleri teşvik ediyor ve yaygınlaşmasını istiyor. Dünyanın geleceği yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasına bağlıdır.  Türkiye’de güneş enerjisi potansiyeli oldukça yüksektir ve kurulacak sistemle bir apartman yılda 10 bin liraya kadar enerji üretebilir.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.