• Ostim Mahallesi 2239/1 Sokak No: 5/4 İvedik OSGB Yenimahalle / ANKARA

PROSES EMNİYETİ DENETİM HİZMETİ

PROSES EMNİYETİ DENETİM HİZMETİ

Proses Emniyeti Yönetimi (Process Safety Management ? PSM) Güvenlik Yönetim Sistemi (Safety Management System - SFM)'nin bir alt bölümüdür. Temel olarak Büyük Tehlikelerin (Yangın, Patlama, Kontrol Edilemeyen Reaksiyon, Toksik Yayılmalar) insan kayıpları , çevreye etkileri ve iş kayıplarıyla olan bağlantısını kurar. Güçlü bir PSM Programının amacı, proses içeren tesislerde çok tehlikeli malzemelerin güvenli bir şekilde işletilebilmesini güvence altına almaktır.

 

Birçok şirket kendi kaynaklarıyla etkili bir PSM Programı yaratma ve/veya uygulama bakımından yeterli iç desteğe sahip değildir.  Bu tür işletmeler ya organizasyonlarında bu programı oluşturabilecek bir uzman kadrosu bulundurmazlar ya sınırlı bir bütçeye bağlı kalırlar ya da her iki durum birlikte sözkonusudur. Hatta büyük şirketler bile güçlü bir PSM Programı'na sahip olamayabilir ve kurumsal PSM Programları her zaman yerel tesisleri PSM hedeflerini tam olarak gerçekleştirmeye yöneltemez, bunun nedeni kaynakların sınırlı olmasıdır.

 

Sonuç ise yıllara yayılan çok sayıda proses emniyeti kaynaklı kaza ve facia olabilmektedir. Bunların bazıları ise birden fazla ölüm ve yaralanma ile sonuçlanabilmektedir.