• Ostim Mahallesi 2239/1 Sokak No: 5/4 İvedik OSGB Yenimahalle / ANKARA

IRATALI YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMLERİ (UYGULAMALI )

IRATALI YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMLERİ (UYGULAMALI )

Yüksekte Çalışma Eğitimleri

Yüksekte Çalışma: Düşüldüğünde yaralanma riski olan her nokta yüksektir. Kişinin bulunduğu referans seviyesinin üzerinde, sağlık ve güvenlik açısından tehlike oluşturabilecek durumda yapılan çalışma Yüksekte Çalışmadır.

 

OSHA tarafından yapılan istatistiklerde 3.4 m’den daha yukarıdan düşen kişiler ile ilgili kazalarda %85’ten fazlası ölümle sonuçlanmıştır.

 

Türkiye’de özellikle inşaat sektöründe önemli sayıda iş kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların büyük bölümü yüksekten düşme şeklinde gerçekleşmektedir. Ancak sadece inşaatlarda çalışanların değil, merdiven kullanarak çalışan tüm çalışanların bu eğitimi alması zorunludur.

 

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde “seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir” şeklinde yükseklikten bağımsız olarak yaralanma ihtimalinin geçerli olduğu her seviye yükseklik olarak tanımlanmıştır.

 

Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimlerinin amacı, her türlü çalışma alanında çalışma ekipmanlarının doğru kullanımı, bakımı ve kontrolünü sağlamanın yanı sıra mevcut tehlike ve risklere karşı farkındalık oluşturmaktır. Yüksekte montaj, demontaj, bakım-onarım ve temizlik işleri yapacak çalışanların bu eğitimi alması yasal zorunluluktur. Katılımcıları, yüksekte yapacakları çalışmalarda güvenli bir şekilde çalışmalarını tamamlamaları için gerekli olan asgari yüksekte güvenli çalışma metotları konusunda bilgilendirmektedir.

 

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Mevzuattaki Yeri Nedir?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17. maddesine ve 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği’nin 5. maddesine göre; işverenler, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca 25786 sayılı yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği ve 28695 sayılı kişisel koruyucu donanımların (KKD) işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik gereği de bu eğitimin alınması zorunludur.

 

Yüksekte Çalışma Eğitim İçeriği Nedir?

   - Yüksekte Çalışma ile ilgili tanımlar

   - Yüksekte Güvenli çalışmanın yasal dayanakları

   - Düşme durdurma sistemleri

   - Emniyet alma kuralları ( ankrajlama )

   - Toplu korunma uygulamaları ve kişisel koruyucu donanımlar

   - Kişisel koruyucu donanımların kontrol ve bakımı

   - Merdiven, iskele ve platformlarda güvenli çalışma uygulamaları

   - Sık kullanılan düğüm çeşitleri

   - Askıda kalma şoku ve süresi

   - Askıda kalan kişiyi kurtarma yöntemleri

 

Yüksekte Çalışma Eğitimleri, Uluslararası Endüstriyel İple Erişim Teknisyeni (IRATA), Yüksekte Çalışma Eğiticisi Sertifikasına sahip A ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarımız ve eğitici eğitimine sahip konusunda uzman eğitmenlerimizle teorik ve uygulamalı olarak yapılmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.